مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه

چیزهایی که باید در مورد مسجد سلیمانیه بدانیم

اگر به لیست اماکن دیدنی استانبول نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم هرچقدر از آنها بگوییم باز هم کم است، مکان ها و بناهایی که از دوران بسیار قدیم به جا مانده و محبوب بسیاری از گردشگران هستند. شاید هر گردشگر و مسافری در سفر به هر مقصدی که مدنظرش باشد لیستی از مناطق و جاذبه های آن شهر را از قبل تهیه کرده است که مناطق تاریخی جزو الویت ها باشد و قطعا که بازدید از سازه های باستانی هر کشوری در اولویت اول و مورد علاقه هر فردی قرار می گیرند. امروز می خواهیم دست تان را بگیریم و شما را به یکی از جاذبه های تاریخی و محبوب استانبول ببریم. درست حدس زدید! مسجد سلیمانیه! با هرکجا در بررسی این بنای باشکوه همراه شوید.

مسجد سلیمانیه| Süleymaniye Mosque

مسجد سلیمانیه ( انگلیسی: Süleymaniye Mosque، ترکی: Süleymaniye Camii ) نه تنها خیره کننده، بلکه شاهکاری از معمار معروف “سنان”  می باشد. این مسجد اعظم که در نوک تپه ایی در منطقه کانتارجیلار بین یک وزارتخانه و دفتر شیخ الاسلام مسجد واقع است، بطرز شکوهمندانه ایی به سمت آسمان کشیده شده است و چیزی هم نیست که جلودار صعودش به سمت بالا باشد. این مسجد اعظم به تاریخ ۹۶۴ هجری قمری یا ۱۵۵۶ میلادی بوسیله سلطان سلیمان بنیان گذاری شده است. در تاریخ ترکیه، این پادشاه به نامه های دیگری چون «بزرگترین» و  نیز  «عالی ترین» نیز شناخته می شود.

بهترین راه رسیدن به مسجد سلیمانیه از طریق خیابان پروفسور صدیق سامی اونار، در حومه ی بازار می باشد. این خیابان هنوز به اسم “کوچه ی معتاد ها”  شناخته می شود زیرا چایخانه واقع در آن در گذشته حشیش می فروخته است.

همانند دیگر بناهای تاریخی واقع در استانبول، مسجد بلایای بسیاری را متحمل شده است. در سال 1660، آتش گریبانگیر مسجد شد و پس از آن سلطان محمد چهارم دستور مرمت آن را داد. در سال 1766 بخشی از گنبد در زلزله فرو ریخت و در اواسط قرن 19 نوسازی های لازم در آن بخش انجام شد. طی جنگ جهانی اول، مسجد بار دیگر آتش گرفت؛ از حیاط به عنوان انبار اسلحه استفاده شده بود و برخی از مهمات آتش گرفتند. مسجد بار دیگر در سال 1956 مرمت شد و از سال 2008 تحت تعمیرات بیشتری قرار گرفته است.