قلعه آلانیا

قلعه آلانیا

قلعه آلانیا

قلعه آلانیا یک مکان بسیار زیبا و بزرگ قرون وسطایی در جنوب شهر آلانیا در ترکیه است که قسمت های بیشتری این قلعه در قرن ۱۳ تحت حکمرانی سلجوقیان روم و بعد از تسخیر این شهر در سال ۱۲۲۰ توسط سلطان علاالدین کیقباد ساخته شده‌است.

بیشتر مکان‌های معروف شهر آلانیا اطراف یا داخل قلعه قرار دارد. قلعه بر روی باقیمانده‌های دوران بیزانس و استحکامات دوران روم ساخته شده‌است و بعد از آنکه منطقه تحت امپراطوری عثمانی به صلح رسید قلعه کاملاً به صورت دفاعی درآمد و ویلاهای متعددی در قرن ۱۹ در داخل دیوارهای آن ساخته شد. امروزه ساختمان قلعه یک موزه روباز می‌باشد. دسترسی به بخش رو به دریای قلعه با بلیط امکان‌پذیر است.

این قلعه و بندرگاه این شهر کارنامه ای درخشان در ایجاد روابط تجاری در گذشته های دور داشته است. به واسطه این قلعه در گذشته آلانیا دارای یکی از مهمترین بندرگاه های نظامی و تجاری دریای مدیترانه بوده است.

پس از بازسازی این قلعه  باری دیگر این شهر به یک پایگاه قدرتمند دریایی، نظامی و تجارت با مصر و سوریه تبدیل شده بود. این بندرگاه به مکان مهمی برای تجارت چوب های مخصوص ساخت کشتی و انواع ادویجات تبدیل گشت. در نوشته های ابن بطوطه نیز به بزرگی و اهمیت تجارت در این بندرگاه برمی خوریم علاوه بر این ها شهر آلانیا به عنوان پایتخت زمستانی این سلسه انتخاب گردید.

قلعه در ۲۵۰ متری بالای دریا روی شبه جزیره سنگی پیش رفته به دریای مدیترانه قرار گرفته‌است که از سه طرف محافظت می‌کند. دیوار قلعه که آن را احاطه کرده‌است به طول ۶٫۵ کیلومتر (۴ مایل) و شامل ۱۴۰ برج و ۴۰۰ مخزن مختلف می باشد که برای ارائه خدمات به قلعه ساخته شده‌است. در سال ۲۰۰۹ مقامات شهر, قلعه آلانیا و کارخانه کشتی‌سازی را به عنوان میراث فرهنگی سازمان جهانی یونسکو ثبت کردند.