غار داملاتاش

غار داملاتاش

 غار داملاتاش

غار داملاتاش :از جاذبه های تفریحی آلانیا، غارهای زیبا و گوناگون آن می باشد و به دلیل وجود طبیعت بکر تعداد زیادی غار طبیعی وجود دارد که از راحت ترین غارها برای صعود, غار داملاتاش است. این غار در تاریخ 1948 و به طور اتفاقی در حین کندن سنگ برای سنگ فرش کردن کنار سواحل آلانیا کشف شده است.

قدمت این غار بزرگ به 15000 سال قبل برمیگردد که در اثر فرسایش دریایی به وجود آمده است و در داخل آن مناظر بسیار زیبایی وجود دارد. داملاتاش در زبان ترکی به معنی چکه کردن آب است. علت نامگذاری آن وجود آهک های بالای غار است که هنوز هم به صورت قطره قطره آب بر سر مسافرین می چکند.  این  آب ها با گذشت زمان و با شرایط آب و هوایی داخل غار تبدیل به قندیل می شوند(هم بر روی سقف غار هم بر روی زمین).

همچنین آب جمع شده در داخل این غار برای درمان رماتیسم بسیار مفید می باشد. دمای داخلی آن همیشه 22 درجه است، به همین دلیل توصیه پزشکان برای اشخاصی که بیماری رماتیسم دارند طی دوره 23 روزه از طریق آب درمانی می توانند به بهبودی نسبی دست یابند. ولی شهرت اصلی آن به دلیل درمان نسبی و گاهی قطعی بیماری آسم می باشد، که باعث شده گردشگران زیادی را  به خود جذب کند. ترجیحآ  برای این بیماران توصیه می شود از ساعت های 6 تا 10 صبح را در این غار بگذرانند.

در کنار غار مغازه های کوچکی وجود دارند که اشیاء محلی و سنتی  می فروشند. این غار مشرف به سواحل دریاست و از نقاط گردشگری آلانیا است.

هزینه غار

برای ورود به غار داملاتاش میبایست هزینه اندکی را بپردازید چراکه ورودی این غار برای بیماران مبتلا به آسم حدود 30 کوروش (کم تر از 1 لیر) که به صورت نمادین گرفته می شود و برای دیگر افراد 4.5 لیر ترکیه می باشد.