دُلما باغچه

دُلما باغچه

دُلما باغچه ، جذاب ترین و باشکوه ترین قصر حکومت عثمانی

دُلما باغچه : در میان همه جاذبه هایی که استانبول دارد شاید جذاب ترین آن ها کاخ باشکوه و خیره کننده دلما باغچه باشد. این کاخ که شش پادشاه آخر امپراتوری عثمانی در آن زندگی می کردند بیشتر آنچه در مورد این سلسله در مدت بیش از ۶۰۰ سال حکمرانیشان بوده را به نمایش می گذارد. امروزه سبک معماری مبتنی بر تزئینات اغراق شده و بسیار زیاد؛ کمتر در معماری مدرن استفاده شده و نمونه آثاری مانند کاخ دلما باغچه کمتر ساخته می شود. اخیرا از این کاخ به عنوان موزه ملی نقاشی در ترکیه استفاده می شود. با هرکجا همراه باشید تا با هم سری به این قصر دیدنی بزنیم.

کاخ با شکوه دلما باغچه

کاخ دلما باغچه بین سال های ۱۸۴۳ تا ۱۸۵۶ ساخته شد، یعنی درست در همان زمانی که زندگی بیشتر مردم در استانبول و دیگر نقاط امپراتوری عثمانی بسیار سخت می گذشت.

این کاخ توسط سلطان عبدالمجید اول از پادشاهان عثمانی (۱۸۳۹ تا ۱۸۶۱ میلادی) ساخته شده و قصر و مقر حکومت از کاخ توپکاپی « Topkapı » به این قصر تجملاتی و پرهزینه در حاشیه تنگه بسفر منتقل شد. وی نام این محل را دلما باغچه « dolma bahçe» به معنی پر شده با باغچه ها انتخاب کرد، زیرا این محل پیش از ساخته شدن قصر جدید، به عنوان تفرجگاه موردعلاقه سلاطین پیشین عثمانی مانند سلطان احمد یکم و سلطان عثمان دوم مورد استفاده قرار گرفته و باغ ها و آلاچیق های زیبایی در آن ایجاد شده بود.

معماری کاخ دلما باغچه

این کاخ با مساحت ۴۵ هزار متر مربع بزرگ ترین کاخ ترکیه است و برای ساختش از زیباترین سبک های معماری باروک، روکوکو، نئو کلاسیک به همراه معماری سنتی عثمانی استفاده شده با بنایی منحصربفرد و تماشایی ساخته شود.

کاخ دُلماباغچه در محله بشیکتاش شهر استانبول ترکیه، در سمت اروپایی و در شرق تنگه بسفر واقع شده‌است. اگر به سمت جنوب شرقی میدان تکسیم بروید می توانید کاخ دولما باغچه را پیدا کنید. ساعات بازدید از کاخ 9 صبح الی 4 بعد از ظهراست و در تمام روز های هفته به جز روزهای دوشنبه و سه شنبه، برای ورود عموم باز است. با توجه به محدودیت 1500 نفری ای که برای بازدید روزانه از کاخ دلمه باغچه وجود دارد، پیشنهاد می شود برنامه بازدید از آن را در صبح تنظیم کنید.