دروازه هادریان

دروازه هادریان

از بناهای تاریخی زیبا و معروف این شهر دروازه هادریان Hadrian’s Gate است که در منطقه کالیچی Kaleiçi  بنا شده است و به نام دروازه سه قوسه هم معروفمی باشد. زمانیکه امپراتور روم باستان، هادریان Hadrian در قرن دوم میلادی از شهر بازدید کرده است نام خود را در این شهر به یادگار مانده است، نام دوم آن بخاطر شکل ظاهری‌اش است که از سه قوس درست شده است.

یکی از داستان هایی که می‌گویند این است ملکه صبا هنگامی‌که  به ملاقات پادشاه سلیمان برود از این دروازه عبور و سپس در آسپندوس استراحت کرده است. شواهدی از حقیقی بودن این داستان موجود نیست اما با فرض واقعی بودن آن، فراموش نکنید که زمان این ملاقات به 10 قرن قبل از ساخته شدن دروازه برمی‌گردد، این فرضیه به صورت کامل رد می شود.

در کنار دروازه هادریان دو برج قرار دارند که به دوره های تاریخی مختلفی تعلق دارند. برج جنوبی قرار از زمان روم باقی مانده است، تفاوت ساختار برج نشان می دهد احتمالا مستقل از دروازه ساخته شده است. این بنا به نام برج جولیا سانکتاشناخته می‌شود و منشا تاریخی آن از دست نوشته ها به اثبات رسیده است. برج شمالی در زمان سلطان سلجوقی علاء الدین کیقباد ، در نیمه اول قرن 13 ، بازسازی شد. یک کتیبه بر روی این برج قرار دارد که به زبان ترکی قدیم اما با دستخط عربی نوشته شده است فقط قسمت پایین برج از زمان روم باستان تا الان محفوظ مانده است.

دروازه هادریان مانند طاق نصرت‌های رومی است ارتفاع کل بنا از پایین ترین قسمت آن یعنی سنگفرش خیابان تا بالاترین نقطه سرستون‌ها 8 متر است و در هر سمت 4 ستون زیبا ساخته شده است. جنس این ستون ها  از سنگ مرمر سفید است.

دروازه هادریان در مرکز شهر آنتالیا در بلوار آتاتورک قرار دارد. خط تراموا در این منطقه تاریخی حرکت می‌کند و در ایستگاه fittingly ، هادریان توقف می شود.